XX Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki

W ostatnim tygodniu maja miał miejsce jubileuszowy Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki organizowany przez Akademię Techniczno – Humanistyczną. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem: „Sztuka nie zmieni świata ale może zmienić ludzi a oni świat”.

Dla uczestników festiwalu przygotowane zostały interesujące wykłady, zajęcia laboratoryjne, prezentacje, pokazy, konkursy, wystawy, spektakle i koncerty.
Uczniowie naszej szkoły z klasy 1cT mogli wczuć się w rolę studenta uczestnicząc w bardzo ciekawym wykładzie pt: „Matematyczna opowieść o mechanice”. Zagadnienie przybliżył dr Tomasz Zgraja, wykładowca w katedrze matematyki ATH. Słuchacze mieli okazję poznać bliżej historię wybitnych umysłów min. Pitagorasa, Archimedesa, Blaise Pascala, Isaaca Newtona czy Stefana Banacha, jednego z najwybitniejszych matematyków polskich. Interesujące spotkanie uświadomiło odbiorcom jak bardzo odkrycia i dorobek naukowy tych genialnych postaci wpłynął na rozwój naszej rzeczywistości.

W dalszej części zajęć, nasi uczniowie wzięli udział w grze aktywizującej pt: „Chłopska Szkoła Biznesu”, która jest inspirowana historią miejscowości Andrychów. Poprzez swoją atrakcyjną formułę – naukę w działaniu – służy rozwijaniu przedsiębiorczości i kompetencji społecznych. Gracze mogli rozwijać swoje kompetencje społeczne, przedsiębiorczość, kreatywność i umiejętności negocjacyjne. Przypomnieli sobie także podstawowe pojęcia z zakresu ekonomii i finansów takie jak podaż, popyt, spółka, klaster, konkurencja, współpraca.
W czasie wolnym, uczestnicy wycieczki mogli skorzystać z udziału w licznych wykładach, warsztatach i laboratoriach, pokazach multimedialnych i spotkaniach na terenie uczelni oraz zwiedzać wystawy.