Wycieczki naukowe techniczne

 

Klasa 3a technikum (technik mechanik) miała okazję zwiedzić dwa bielskie zakłady przemysłowe.
4 czerwca odbyła się wycieczka do BULTEN-u, który jest jednym z największych dostawców elementów złącznych (śrub) dla międzynarodowego przemysłu
motoryzacyjnego. BULTEN-POLSKA S.A to szwedzka firma, która wspólnie z zagranicznymi oddziałami tworzy międzynarodowy koncern inżynieryjny.
6 czerwca uczniowie zwiedzali fabrykę BEFARED. Jest to czołowy producent reduktorów i motoreduktorów ogólnego zastosowania. Uczniowie zapoznali się z technologią produkcji kół zębatych( max. średnica koła 2 metry), oraz nowoczesną technologią cięcia grubych blach na korpusy.Zwiedzili również laboratorium metrologiczne gdzie mieli okazję zobaczyć nowoczesną współrzędnościową maszynę pomiarową kół zębatych ZEISS PRISMO – navigator10. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się nowoczesne obrabiarki sterowane numerycznie z magazynami narzędziowymi. W obu zakładach na szczególną uwagę zasługują nowoczesne oddziały obróbki cieplnej. Dzięki możliwości zwiedzenia zakładów uczniowie mogli swoje wiadomości zawodowe teoretyczne zaobserwować w realnych warunkach produkcji.
Dużą atrakcją dla wszystkich była wyremontowana prawie 50-letnia błękitna ZASTAWA 750, której właścicielem jest uczeń klasy 3 a technikum Krystian Lasota.