Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to polskie święto państwowe, które co roku obchodzone jest 1 marca. Ustanowione zostało w celu upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
W Zespole Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku – Białej 4 marca 2020 odbyło się spotkanie z p. Markiem Łukasikiem przedstawicielem IPN w Katowicach z uczniami z naszej szkoły, podczas którego zostały przedstawione metody działania władz komunistycznych wobec Danuty Siedzikówny ”Inki”.
Wyrok na niespełna osiemnastoletniej „Ince” wykonano 28 sierpnia 1946 roku. Według relacji przymusowego świadka egzekucji, ks. Mariana Prusaka, ostatnie słowa „Inki” to: „Niech żyje Polska! Niech żyje »Łupaszko«!”.
Skazanie Danuty Siedzikówny stanowiło mord sądowy co oznaczało karę niewspółmierną do czynu ściganego przepisami prawa.
Koniec II wojny światowej nie przyniósł Polsce wolności. Wielu nie mogło się z tym pogodzić, wybierając dalszą nierówną walkę i trwanie w konspiracji.
Ci, których skazano na śmierć w pokazowych „procesach”, mieli być pozbawieni nie tylko życia, lecz także prawa do własnego grobu i ludzkiej pamięci. Zamordowanych chowano po kryjomu w bezimiennych mogiłach, a rodziny bezskutecznie poszukiwały jakichkolwiek wiadomości o ich losie.