Konferencja ,,Programista- zawód przyszłości”

12 września 2019r. klasa 4bT uczestniczyła w konferencji dla szkół ponadpodstawowych ,,Programista –zawód przyszłości’’ zorganizowanej w ATH w ramach BBDays4.IT. BBDays4.IT to ogólnopolskie wydarzenie skierowane do inżynierów z branży IT oraz do osób zainteresowanych tworzeniem i rozwojem oprogramowania.
Konferencja składała się z cyklu różnorodnych wykładów, dla których tematem przewodnim była szeroko pojęta informatyka.

Między innymi:
• Czym jest Coder Dojo? Zacznij swoją przygodę z programowaniem.
• Zamiast instalować kolejne aplikacje buduj zdrowe relacje.
• Rozwijanie pasji informatycznych w trakcie studiów.
• Typy osobowości a praca w zespole.
• Prawdziwa historia gier komputerowych.
• Cyberbezpieczeństwo.

Według bardzo ostrożnych szacunków przedstawianych przez największe agencje doradztwa personalnego do 2020 roku w całej Unii Europejskiej będzie brakować około 800 tysięcy specjalistów z branży IT. Już dzisiaj Polska i cała Europa bardzo wyraźnie zaczyna odczuwać brak pracowników w tym sektorze. Coraz więcej młodych ludzi chce związać swoją przyszłość z branżą informatyczną.
Programista to osoba, która tworzy programy, aplikacje i strony internetowe przy użyciu specjalnych języków programowania (na przykład Jawa, Python, C, C++, SQL, C# i wiele innych). Dodatkowo programista rozwija bazy danych i systemy operacyjne, wyszukuje i usuwa błędy (powstałe w czasie tworzenia kodu) oraz testuje napisane oprogramowania.Specyfiką tego zawodu jest specjalizowanie się w konkretnym języku programowania, ale specjaliści wysokiej klasy znają ich co najmniej kilka. Programista powinien charakteryzować się ścisłym umysłem, doskonałą znajomością matematyki i języka angielskiego, zdolnością logicznego myślenia, umiejętnością pracy w zespole, sumiennością, spostrzegawczością, kreatywnością i chęcią stałego podnoszenia kwalifikacji.
Programista to zawód przyszłości, bez którego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie współczesnego świata. Rozwój nowoczesnych technologii jest nieunikniony, a to oznacza, iż zapotrzebowanie na programistów będzie stale wzrastać. Już dzisiaj jest to jedna z najlepiej opłacanych grup zawodowych. A stałe poszerzanie swoich kwalifikacji (na przykład na specjalistycznych kursach) pozwoli stać się specjalistą najwyższej klasy.