Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.
Poniżej publikujemy kilka wskazówek, jak bezpiecznie korzystać z internetu:
1.Bądź anonimowy. Jeśli nie musisz podawać swoich danych prywatnych — nie rób tego. Im mniej informacji o tobie jest w sieci, tym jesteś bezpieczniejszy.
2.Ustaw „silne” hasła. Ważne, aby były jak najdłuższe. Miej wiele haseł i czasem je zmieniaj.
3.Sprawdzaj, czy łączysz się bezpiecznie (przez połączenie https://). Bezpieczne połączenia oznacza się za pomocą zielonego zaznaczenia lub kłódeczki koło paska adresu. Czasem występuje problem z bezpieczeństwem połączenia i pojawiają się ostrzeżenia o błędach certyfikatu. Nie ignoruj ich, zwłaszcza jeśli witryna nie jest godna zaufania lub wcześniej nie pojawiał się na niej błąd.
4.Zainstaluj program: Adblock, NoScript, Flashblock, Cookie Monster. Te programy blokują niepożądane elementy stron. Np. Adblock nie tylko usunie reklamy, lecz także ograniczy przepływ informacji o historii przeglądania.
5.Stosuj tryb prywatny w przeglądarkach. Jest przydatny, jeśli korzystasz z komputera dostępnego dla innych osób. Po zakończeniu sesji kasowana jest cała jej historia oraz ciasteczka.
6.Wyloguj się po pracy. Nie można o tym zapomnieć!
7.Pamiętaj: nie używaj wulgaryzmów, nie obrażaj, nie otwieraj linków niewiadomego pochodzenia, nie kontaktuj się z nieznajomymi, nie korzystaj ze stron przeznaczonych dla dorosłych
PRZYDATNE LINKI
Sieciaki.pl to strona z ciekawymi grami i quizami dla dzieci – jej celem jest edukacja dzieci
w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu oraz certyfikowanie i promocja serwisów internetowych bezpiecznych dla dzieci.
www.dzieckowsieci.pl – strona kampanii „Chroń dziecko w sieci”, która ma na celu przestrzec rodziców przed konsekwencjami kontaktów dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ze szkodliwymi treściami w Internecie i wskazać im, jak ograniczyć ryzyko takich kontaktów.
www.saferinternet.pl (www.dbi.pl)– oficjalna strona projektu Komisji Europejskiej, realizowanego w Polsce przez konsorcjum: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa
www.dbi.pl – strona poświęcona tematyce obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu
fundacja.orange.pl/kurs/ – Bezpiecznie Tu i Tam – kurs internetowy dla rodziców
Interland to gra przygodowa, dzięki której poznawanie zasad bezpieczeństwa w Internecie
i odpowiedzialnego udziału w internetowej społeczności to interaktywna zabawa.
„Owce w sieci” to strona z serią kreskówek dla dzieci, które w zabawny sposób pokazują nieodpowiednie zachowania w sieci.
W przypadku chęci uzyskania pomocy lub informacji można skorzystać z Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, który jest dostępny codziennie od 12:00 do 2:00. Pomoc online dostępna jest całą dobę na stronie 116111.pl/napisz. Nielegalne treści w Internecie możesz zgłosić na stronie dyzurnet.pl.
Pomagajmy dzieciom w świadomym i bezpiecznym korzystaniu z zasobów Internetu.
Źródło:
https://edukacjamedialna.edu.pl – odczyt: 27.01.2020 r.
www.dbi.pl – odczyt: 27.01.2020 r.