Polecamy

Polecamy młodzieży i dorosłym

 

„Z książką na wakacje”

Wakacje tuż za progiem – jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów dla wszystkich – młodzieży, rodziców, a nawet nauczycieli. Czas, kiedy wreszcie możemy zwolnić, zrelaksować się, odpocząć i poświęcić go naszym zainteresowaniom.

 

Dan Brown „Inferno”
Światowej sławy specjalista od symboli, Robert Langdon budzi się na szpitalnym łóżku w zupełnie obcym miejscu. Nie pamięta, jak i dlaczego znalazł się w szpitalu. Nie potrafi też wyjaśnić, w jaki sposób wszedł w posiadanie tajemniczego przedmiotu, który znajduje we własnej marynarce. Czasu na rozmyślania nie ma niestety zbyt wiele. Ledwie na dobre odzyskuje przytomność, ktoś próbuje go zabić. W towarzystwie młodej lekarki Sienny Brooks Langdon opuszcza w pośpiechu szpital. Ścigany przez nieznanych wrogów przemierza uliczki Florencji, próbując odkryć powody niespodziewanego pościgu. Podąża śladem tajemniczych wskazówek ukrytych w słynnym poemacie Dantego… Czy jego wiedza o tajemnych sekretach, które skrywa historyczna fasada miasta wystarczy, by umknąć nieznanym oprawcom? Czy zdoła rozszyfrować zagadkę i uratować świat przed śmiertelnym zagrożeniem?

 

 

 

Craig Cheetham „Hot rody i samochody tuningowane”
Książka prezentuje dzieła pasjonatów, którzy dokonywali przeróbek, i daje wgląd w niezwykły świat najbardziej ekstremalnych amerykańskich rodów i customów – jest to hołd dla wspaniałych, długowiecznych amerykańskich hot rodów i customowych tradycji.
Modyfikowanie samochodów jest sztuką tak starą, jak sama motoryzacja, ponieważ nawet najdawniejsi właściciele czterokołowych środków transportu chętnie modyfikowali swoje pojazdy, dopasowując je do indywidualnych gustów. Oczywiście, owe pierwsze modyfikacje koncentrowały się bardziej na stronie praktycznej niż na stylu. Wyczerpujące omówienie ponad 40 hot rodów i samochodów tuningowanych, od zmodyfikowanego Smoothstery Boyda po usprawnione coupe Willysa. Treść ilustrowana ponad 400 barwnymi, specjalnie w tym celu zamówionymi zdjęciami, ukazującymi każdy istotny aspekt tych unikalnych maszyn. Wyczerpujące specyfikacje, zawierające szczegóły techniczne i informacje o osiągach. Opisy wzornictwa i modyfikacji mechanicznych każdego auta.

 

 

 

Jean Audouze, Jean-Pierre Chieze “Narodziny Wszechświata”
Dlaczego wiele gwiazd wybucha? Czemu niektóre z nich są żółte, a inne niebieskie? Co znajduje się między gwiazdami? W jaki sposób można wytłumaczyć różnorodność występujących form galaktyk? Na te i inne pytania próbują odpowiedzieć dwaj znakomici astrofizycy francuscy, zabierając nas w niezwykłą podróż po wszechświecie. Poznajemy obserwowalny kosmos i jego podstawowe elementy składowe: galaktyki, gwiazdy, planety, środowisko międzyplanetarne i międzygwiazdowe. W czasie tej podróży przekonamy się, że wszechświat, który jest światem nieskończenie wielkim, rządzony jest przez prawa świata nieskończenie małego, świata atomów, jąder, protonów i elektronów, kwarków i glonów. Publikacja ukazuje i opisuje zjawiska zachodzące w gwiazdach, powstanie gwiazd, asteroid, komet a także planet.

 

 

 

Eduardo Mendoza „Walka kotów”
Do Madrytu na prośbę pewnego arystokraty przyjeżdża znawca historii sztuki Anthony Whitelands. Szczycący się nienagannymi manierami Anglik ma za zadanie wycenić jeden z obrazów znajdujących się w kolekcji nobliwej rodziny. Nieoczekiwanie odkrywa, że ukrywane w piwnicy dzieło to nieznany akt Velazqueza…Szybko okazuje się, że obraz kryje niejedną tajemnicę.Walka kotów to najwybitniejsza powieść uwielbianego na całym świecie hiszpańskiego pisarza Eduardo Mendozy. Książka została wyróżniona prestiżową nagrodą Premio Planeta de Novela.

 

 

 

 

Ewa Stachniak „Katarzyna Wielka – Gra o władzę”
Portret jednej z najbardziej bezwzględnych kobiet w historii.Młodziutka, na pozór niewinna księżniczka Katarzyna przybywa na życzenie carycy Elżbiety do Pałacu Zimowego. Zostaje przedstawiona jako kandydatka na żonę Piotra – następcy rosyjskiego tronu. Wybór ten zdecydowanie nie wszystkim przypada do gustu.
Aby przetrwać, musi przyswoić sobie reguły pałacowej gry i pamiętać o jednym: wszyscy oszukują.
Katarzyna Wielka – to napisana z ogromnym rozmachem powieść, która pozwala zajrzeć, niczym przez dziurkę od klucza, do komnat i alków Pałacu Zimowego, by odkryć historię przemiany i dochodzenia do władzy jednej z najśmielszych i najbardziej bezwzględnych kobiet w historii.

 

 

Javier Sierra „Bramy Templariuszy”
Jerozolima, meczet Al-Aksa, miejsce wniebowstąpienia Mahometa, rok 1125. Hugon, hrabia Szampanii, powierza rycerzom swojego zakonu świętą misję. Jej celem jest odnalezienie i zabezpieczenie miejsc, w których znajdują się „bramy”, przez które śmiertelnicy mogą wstępować do Nieba i poznawać boskie tajemnice. Źle wykorzystane, mogą sprowadzić na ludzkość nieszczęście i stać się narzędziem w rękach Szatana.
Francja, czasy współczesne. Ośrodek naukowy w Tuluzie wykonuje zdjęcia satelitarne fragmentu obszaru Francji. Na fotografiach pojawiają się tajemnicze białe plamy. Michel Témoin, szef ośrodka, postanawia wyjaśnić tę zagadkę. Odkrywa, że zbiegają się one z miejscami, w których są zlokalizowane znane katedry gotyckie, m.in. Notre Dame w Paryżu. Dalszych odpowiedzi należy szukać w historii. Okazuje się, że katedry zbudowano w punktach, którym przypisywana jest moc komunikowania Ziemi z Niebem. Tajna organizacja wtajemniczonych, powstała jeszcze w średniowieczu, broni do nich dostępu…

 

 

Santa Montefiore „Tajemnica morskiej latarni”
Wciągająca historia o poróżnionej rodzinie, skrywanej przeszłości i miłości, która nigdy nie umiera.
Ellen Trawton ucieka od swojego płytkiego londyńskiego życia i władczej matki, która rozpaczliwie próbuje ją sobie podporządkować. Czy istnieje lepsza kryjówka niż dom pośród surowej scenerii Connemary, zamieszkany przez skrywaną przed rodziną ciotkę, z którą matka Ellen od lat nie utrzymuje kontaktów? Jednak dzikość i piękno irlandzkiej ziemi skrywają niewyjawione od lat sekrety i zagadkę z przeszłości, której nikt dotąd nie rozwikłał. Conor Macausland to nieodgadniony, samotny mężczyzna. Jego żona Caitlin zmarła młodo w tragicznym wypadku w starej latarni morskiej, a jej śmierć doprowadziła go do rozpaczy. Kiedy ścieżki Conora i Ellen krzyżują się, rodzi się między nimi uczucie, jednak niespokojny duch Caitlin gotów jest zrobić wszystko, by Conor już nigdy nikogo nie pokochał.

 

 

Anthony de Mello „Śpiew ptaka”
Wszystkim podobają się bajki i właśnie bajki – i to dużo – znajdzie Czytelnik w tej książeczce: bajki buddyjskie, chrześcijańskie, bajki zen, bajki chasydzkie, rosyjskie, chińskie, hinduskie, bajki sufi, bajki stare i nowe. Posiadają one pewną szczególną właściwość: czytane w określony sposób, dają okazję do duchowego wzrostu. Każda z tych bajek ma coś do powiedzenia o TOBIE, nie o innych. Jeżeli czyta się tę książkę po raz pierwszy, powinno się czytać bajki w takim porządku, w jakim są tutaj uszeregowane. Taka kolejność ma na celu przekazanie pewnej nauki oraz ducha, które można zgubić czytając na chybił-trafił. „Śpiew Ptaka” to jedna z ciekawszych współczesnych książek poruszających tematy teologiczne. Trafia do przeciętnych zjadaczy chleba i odprogramowuje  ich umysły z błędnych przekonań. Anthony de Mello buduje most pomiędzy religiami Wschodu i Zachodu; most pomiędzy ludźmi religijnymi i niewierzącymi. Udaje mu się to z zamierzonym skutkiem.