Wycieczki kulturowe i wizyty studyjne II tura – Motoryzacja bez granic

Kolejnych szesnastu uczniów Zespołu Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących ukończyło miesięczne praktyki zawodowe w firmie Vitalis w Niemczech. Przedstawiamy krótki opis zajęć kulturowych, który realizowany był w ramach projektu.

11 i 12 listopada 2017 r. odbyła się wycieczka do Berlina. Stolica Niemiec przywitała naszych stażystów „listopadową” pogodą.
Już dworzec berliński zrobił duże pierwsze wrażenie. Potem obowiązkowo Brama Brandenburska i najważniejsze budynki władz federalnych.
Gwoździe programu były dwa: Muzeum techniki z bardzo bogatymi zbiorami (nie tylko motoryzacyjnymi) oraz ogromny salon Mercedesa, w którym można było zobaczyć ponad 300 samochodów.
W drugim dniu jeszcze trochę charakterystycznych zabytków Berlina oraz Muzeum Nowe (Pergamońskie) ze zbiorami starożytnych kultur: egipskiej i chińskiej.

Na koniec drugiego tygodnia praktyk odbyła się dodatkowa, nie całkiem planowana atrakcja. Udało się zorganizować wycieczkę do fabryki Porsche w Lipsku!
Produkowane były tu samochody: Cayenne, Panamera i Macan.
Wszystkie trzy modele powstawały na tej samej linii produkcyjnej i w dużej mierze montowane były ręcznie, bez większego wsparcia robotów.
Z budynku w kształcie „spodka”, można obserwować fabryczny tor testowy, a na nim pędzące z ogromnymi prędkościami samochody.

W sobotę odbyła się wycieczka do Drezna, aby zwiedzić między innymi Szklaną Manufakturę Volkswagena, w której montowane były samochody elektryczne. Towarzyszył nam wicedyrektor, pan Andrzej Stokłosa, który odwiedził nas w ramach wizyty monitorującej.
Budynek Manufaktury zrobił niesamowite wrażenie, ponieważ jest cały ze szkła. Prace montażowe wykonywane były ręcznie, z niewielką pomocą robotów. Ciekawostką jest fakt, że podłoga hali montażowej wyłożona jest jesionowym parkietem a pracownicy ubrani byli w białe fartuchy i rękawiczki. Samochody elektryczne montowane w Manufakturze przeznaczone są dla konkretnego klienta.

Kolejnym punktem programu wycieczki do Drezna było zwiedzanie miasta. Pani przewodnik przybliżyła historię miasta i pokazała najważniejsze zabytki.

W kolejnym tygodniu zorganizowano wycieczkę do pobliskiego miasteczka Halle. Można było zaobserwować jak Niemcy przygotowują się do Świąt. Wszędzie wokoło powstawały stragany świątecznego jarmarku. Jesienny spacer po urokliwych uliczkach, ciekawa architektura i zabytkowe budynki… Tak uczestnicy projektu zapamiętali to miłe popołudnie.

Pomnik Bitwy Narodów, czyli monumentalny pomnik upamiętniający największą bitwę okresu napoleońskiego, która w 1813 roku miała miejsce w okolicach Lipska. Stanowi on nie tylko punkt rozpoznawczy dla miasta Lipska, ale także najwyższą budowlę pomnikową Europy. Nie mogło zabraknąć oczywiście zdjęcia na samym szczycie.

W Lipsku także odbywał się Jarmark Bożonarodzeniowy. Trzeba pamiętać, że tradycja choinki i Bożonarodzeniowych jarmarków wywodzi się właśnie z Niemiec. Była więc możliwość poznawania tradycji i zwyczajów naszych sąsiadów.