WSFiP

O tym, że temat emerytury nie dotyczy tylko osób starszych przekonali się uczniowie klasy 3aT, którzy uczestniczyli w wykładzie zorganizowanym przez Wyższą Szkołę Finansów i Prawa, pt. „ A kiedy młodość się wyszumi, przyjdzie emerytura”. Prelegentami wykładu byli Dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bielsku-Białej, Pan Marek Magiera oraz Prodziekan WSFiP dr inż. Adam Żabka.
Prowadzący spotkanie poruszyli zagadnienia związane z legalną pracą a kwestią emerytury, odpowiedzieli na pytanie czy emerytura może być wyższa i skąd biorą się na nią pieniądze. Udowodnili, że o emeryturze należy pomyśleć już w chwili podjęcia pierwszej pracy, ponieważ wysokość świadczenia jakie będziemy otrzymywać zależy bardzo istotnie od dwóch głównych czynników: wysokości odkładanych środków oraz długości naszej aktywności zawodowej. Im wcześniej zaczniemy odkładać środki, tym więcej będzie można ich podzielić na czas naszej emerytury, a każdy kolejny przepracowany miesiąc już w wieku emerytalnym wpływa na podniesienie naszych świadczeń.
Prelegenci przedstawili prosty a jednocześnie zapadający w pamięć przykład wagi: na jednej szali są nasze składki oraz czas pracy, na drugiej wysokość emerytury. Im więcej i dłużej będziemy odkładać (obciążać szalę) tym wyżej powędruje druga szala obrazująca wysokość naszej przyszłej emerytury. Powodzenia!