Sprawozdanie z realizacji zadania nr 7

Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów pod hasłem Mój przyjaciel jest inwalidą – jak kształtować podstawy akceptujące niepełnosprawność.

 

W RAMACH PROGRAMU „Bezpieczna Szkoła 2014”

 

5 grudnia 2013 roku zorganizowane zostało wyjście uczniów Zespołu Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku – Białej do kina Helios na film pod tytułem „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy.

Było to wprowadzenie do realizacji zadania nr 7 i punkt wyjścia do dyskusji na temat kształtowania postawy tolerancji i otwartości wobec osób niepełnosprawnych. Po zapoznaniu z historią bohatera filmu uczniowie mieli konkretny punkt odniesienia w czasie rozmów na lekcjach wychowawczych, co ułatwiło zrozumienie zagadnienia. W wyjściu uczestniczyły klasy szkoły zawodowej oraz technikum.

O tym, jakie refleksje nasunęły się uczniom w czasie realizacji tego zadania można było przeczytać w recenzjach, które przygotowali.

 

 

Oto ich fragmenty:

Myślę, że każdy, kto obejrzy ten film będzie miał inne zdanie o niepełnosprawnych osobach. Nie będzie przed nimi uciekał ani się ich bał, ale spróbuje się z nimi porozumieć. – Patryk G.

Film dodaje wiary. Realizacja sprawia, że w trudnych chwilach warto powtórzyć słowa wypowiadane przez ojca bohatera: „Dobrze jest”. – Dawid S.

Szczególnie ważną nauką z tego filmu jest, że niepełnosprawni najczęściej nie chcą naszego współczucia, ale wsparcia, które pomoże im przetrwać kolejny dzień w świecie, który może wydawać się dla nich okrutny i podły. – Adrian P.

Film daje dużo do myślenia. Nie powinniśmy się obawiać spotkania z niepełnosprawnymi. Wielu z nas nie wie, jak się zachować, gdy spotykamy takie osoby, a przecież to zwykli ludzie i chcieliby być traktowani jak my. – Tomasz K.

Film jest wzruszający i zmusza do refleksji nad życiem każdego z nas. Jest to lekcja pokory, zwłaszcza wtedy, gdy narzekamy na nasze małe problemy.–Krzysztof N.

Każdy, kto obejrzy ten film powinien się zastanowić nad kruchością życia i zapytać, czy docenia to, co ma. – Marek P.

Film pokazuje, jak różne podejście do osób chorych mają wolontariusze, pracownicy służby zdrowia i sami rodzice, a z perspektywy osób chorych, z jakimi przeszkodami trzeba się zmierzyć każdego dnia oraz co daje pocieszenie w trudnych chwilach. Naprawdę warto go obejrzeć. – Axel L.

Nieraz słyszałem w życiu, jak ktoś mówi o takich ludziach, jak bohater filmu: „On ma pecha”. To nieprawda. Oglądając ekranizację, doszedłem do wniosku, że nieważna jest choroba, ale to, że chce się żyć, jak inni. – Kamil W.

Przed obejrzeniem filmu nie zdawałem sobie sprawy, jak trudno żyć osobie niepełnosprawnej i jej rodzinie. – Patryk K.

Warto wybrać się na film „Chce się żyć”, ponieważ pokazuje on, że osoby niepełnosprawne żyją wśród nas i mają takie marzenia jak my. – Jakub P.

Film jest bardzo pouczający. Pokazuje, że niepełnosprawni to nie warzywa, ale ludzie czujący i myślący. – Krystian G.