Projekt „Łączka i inne miejsca poszukiwań”

Uczniowie naszej szkoły: Jakub Kasperowicz, Mateusz Oślak, Magdalena Piekarska, Bartłomiej Kukuczka, Natalia Bojda i Paulina Świerczek – znaleźli się w gronie zwycięzców projektu IPN „Łączka i inne miejsca poszukiwań”. Drużyna z naszej szkoły pod opieką Pani Marii Kurzycy wzięła udział w dniu 8 kwietnia 2019 r. w Belwederze w uroczystym finale II edycji projektu. Podczas gali finałowej zespoły uczniowskie z 13 szkół z całej Polski – autorzy najwyżej ocenionych filmów – spotkali się z ministrem Wojciechem Kolarskim – podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP, wiceprezesem IPN prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, kierującym pionem poszukiwań, oraz zaproszonymi gośćmi.

W tegorocznej edycji projektu wzięło udział ponad 200 uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz ponadpodstawowych. Uczestnicząc w spotkaniach oraz objeździe naukowym dowiedzieli się, jaką rolę w poszukiwaniach odgrywają poszczególne dziedziny nauki i poznali najnowszą historię Polski przez losy ofiar zbrodni komunistycznych i niemieckich.

Swoje refleksje przedstawili w postaci dwuminutowych etiud filmowych poświęconych poszukiwaniom nieznanych miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych.

Projekt został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi i dumni z tego wydarzenia. To wielki sukces naszych uczniów i wspaniałe wyróżnienie dla naszej szkoły.