Młodzieżowe słowo roku 2019

„Alternatywka”, czyli „dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach” została młodzieżowym słowem roku 2019. Drugie miejsce w tegorocznej edycji plebiscytu zajął wyraz „jesieniara”, czyli „miłośniczka jesieni”, a trzecie wyraz „eluwina”, czyli forma powitania (od „elo”). W 2018 zwyciężył „dzban”.

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku od czterech lat organizuje Wydawnictwo Naukowe PWN. Propozycje nadsyłają internauci, w tym roku było ich aż 41 tys. Młodzieżowe słowo roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane. Doceniana jest istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości.

Kim jest alternatywka? (wg SJP PWN)
Słownik Języka Polskiego PWN podaje trzy definicje słowa „alternatywka”. Na stronie internetowej sjp.pwn.pl czytamy, że jest to:
1.dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach
2.dziewczyna nie utożsamiająca się z popularnymi trendami odnośnie ubioru, makijażu, gustu muzycznego
3.dziewczyna, która ubiera się w specyficzny sposób, zazwyczaj ma kolczyk w nosie, kolorowe włosy, ciemne ubrania oraz słucha emo-rapu

Kim jest jesieniara? (wg SJP PWN)
1.miłośniczka jesieni
2.dziewczyna lubiąca jesień, manifestująca sympatię dla tej pory roku, jesiennych ubiorów, nastrojów, napojów
3.osoba, która kocha jesień, wieczory spędza pod kocem pijąc herbatę/kakao i czytając książki. Ma zapas zapachowych świeczek i swetrów

Co znaczy eluwina? (wg SJP PWN)
•powitanie, efekt przekształcenia słowa halo/elo