Bierzemy udział w akcji Żonkile

 

W tym roku Nasza Szkoła przyłączyła się do społeczno-edukacyjnej akcji „Żonkile”. Organizowana już 19 kwietnia w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim jest dziewiątą odsłoną wydarzenia realizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Akcja ma na celu upamiętnienie bohaterów z getta warszawskiego – kilkuset młodych ludzi z konspiracyjnych Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego, którzy 19 kwietnia 1943 r. przeciwstawiło się dwóm tysiącom Niemców wkraczającym do getta, by je ostatecznie zlikwidować.

Dlaczego żonkile?
Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Ponieśmy ten symbol wspólnie, szerząc tym samym wiedzę na temat samego powstania.

Do akcji Żonkile można dołączyć z dowolnego miejsca, również bez wychodzenia z domu. Wystarczy ze strony muzeum pobrać szablon, wydrukować go i złożyć (pomoże nam w tym wideoinstrukcja). Zdjęcie z gotowym żonkilem warto opatrzeć hasztagami: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile i umieścić w mediach społecznościowych. Można także wydrukować specjalną rocznicową grafikę i powiesić ją w widocznym miejscu, na przykład w oknie. Grafika jest dostępna w PDF do pobrania na stronie polin.pl.

Uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących 19 kwietnia będą mieli okazję wziąć udział w następujących wydarzeniach:

  • najmłodsi, uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych, wysłuchają opowiadania „Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej oraz „Historia z pewnej ulicy” Justyny Bednarek, audiobooki na kanale YouTube Muzeum POLIN
  • uczniowie klas 4-6 obejrzą film: „Będę pisać” – premiera filmu edukacyjnego już 19.04 na Facebooku Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN
  • dla najstarszych uczniów SP nr 38 oraz Technikum i BS I st. proponujemy film „Muranów – Dzielnica Północna” – premiera filmu edukacyjnego dla klas 7-8 i szkół ponadpodstawowych na Facebooku Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN także 19 kwietnia o 8.00.

Zachęcamy wszystkich do włączenia się do tej ważnej akcji! Wszystkie wydarzenia odbywają się online.
Wszak: Łączy nas pamięć!

Więcej o rocznicy powstania w getcie warszawskim, akcji Żonkile i powstaniu w getcie na stronie: polin.pl.